Obvykle si město svého lékaře váží

„Rada města se usnesla, že má starosta projednat řešení organizace čekání pacientů v ordinaci praktického lékaře.“ Dodnes mě starosta nekontaktoval. Odmítá do ordinace přijít. O usnesení jsem se dozvěděl pouze z novin. Nejsem překvapen.

Na jaře, když pandemie začala, se úřady uzavřely, včetně toho v Libčicích. Mně, jako lékaře zabezpečujícího zdravotní péči v Libčicích, starosta ani nikdo z města s konkrétní nabídkou pomoci vůbec nekontaktoval, v ničem nepomohl, nenabídl ochranné pomůcky, které město dostalo z Krajského úřadu a mělo jich dostatek.

Na rozdíl od úřadu jsme ale já a mé zdravotní sestry samozřejmě pracovali dál, jak nejlépe jsme mohli. Před otevřením ordinace jsem musel jezdit do Jílového, do centra vydávání ochranných pomůcek, kde jsme dostali na ordinaci slovy jeden respirátor a 3 obyčejné roušky na týden, zatímco město bylo vybaveno dostatečně. Štíty jsme dostali od firmy Průša 3D tisk zdarma, desinfekci jsme sháněli obtížně, i když ji vyráběli hasiči, za což jim děkuji. Nikdo z rady města si na nás nevzpomněl, i když do mé ordinace chodí.

A teď se rada usnese, že má starosta řešit organizaci čekání pacientů. Nehoráznost. I když pana starostu rád ve své ordinaci uvidím, protože jsem nikdy nedělal a dělat nebudu rozdíly u pacientů jaký je kdo člověk. Bohatý či chudý, z koalice či opozice, Turek nebo Žid. Ale toto byla nejhnusnější věc v životě, kterou jsem zatím zažil. V Libčicích od představitelů vedení města.

V každém jiném městečku či vesnici svému lékaři pomáhají, stávající vedení města jím jen opovrhuje. Nejenže jste mě nikdo z města nepomohl vybudovat ordinaci, finančně nepřispěli nebo třeba jen nepomohli přestěhovat se z Kulturního domu, který se v té době prodal. Vy nejste ani schopni namalovat žlutou čáru na chodník, o kterou jsem 3x řekl panu Čermákovi, aby tam lidé neparkovali a mohl tam zastavit vůz rychlé zdravotnické pomoci.

Víte, pane starosto, vstupem za branku domu Letecká 111, jste na mém pozemku, v mém domě a v mojí ordinaci. Soukromé vlastnictví. Jistě to znáte z řady developerských projektů členů rady, pro které váš Liběhrad a jeho satelity libčické „TOP09“ a „ANO“ odhlasovávají v té či oné verzi podporu z rozpočtu, který by jinak měl sloužit občanům celého města, nejen vašim straníkům.

Moji pacienti situaci chápou. Ani já z ní nejsem nadšený. Myslíte si, že nás baví být celý den v ústence, brýlích, eventuálně štítech, rukavicích, psát on line žádanky, instruovat lidi s Covidem a trasovat je, protože to nikdo nedělá? Sám se pane starosto bojíte přijít, abyste něco nechytil.

Zatím jsem utratil 50 000 Kč za ochranné prostředky, které nám nikdo neproplatí. Vy totiž nevíte vůbec nic, jen do všeho mluvíte. Máme jasná doporučení od Sdružení praktických lékařů potažmo České lékařské komory, krajského zastupitelstva a pojišťoven. Rozhodně se tady nenudíme a Vy si ještě odhlasujete, že to máte se mnou řešit?

Nejste ani schopen lidem vysvětlit, že to jinak nejde a že to takto funguje v ordinacích v celé republice. Nejste schopen postavit se lidem čelem. Místo toho dál i v této situaci hrajete nějakou podivnou politickou hru. Místo, abyste nabídl pomoc, jenom děláte, že něco děláte, protože máte pocit, že vám to pomůže v dalších volbách. Jak laciné.

Pokud byste chtěli lidem skutečně pomoct, můžete začít těm starším nakupovat a rozvážet, aby nemuseli zbytečně chodit mezi lidi. Vy si ale teď opět zamknete úřad. Tak jako na jaře nebudete dělat nic. Otevřete na dva-krát-pět směšných hodin a ještě se budete potit strachy.

Asi si neuvědomujete, že když se nakazím Covidem, budu minimálně 14 dní doma, sestry v  karanténě. Pak tedy požádám Vás a ostatní z radnice, aby šli místo nás, když jste tak nepostradatelní a nenahraditelní.

Žádnou pomoc nebo podporu už od Vás dávno nečekám. Na to Vás už moc dobře znám. Jenom Vás prosím – alespoň teď – dělejte to, co vám jde nejlíp, to jest nedělejte nic. Nechte nás v klidu pomáhat lidem, kteří to teď potřebují ještě trochu víc než obvykle. Je to naše práce, naše poslání a můžete mi věřit, že ji děláme jak nejlépe to v dané situaci lze.

S úctou ke všem obyvatelům Libčic a s přáním pevného zdraví

Váš současný, minulý nebo budoucí praktický lékař

Josef Blecha